Vtáčnik
Kategória: Prírodné krásy gps48.625|18.635 reakcie0
Ulica: Vrch Vtáčnik
Mesto, PSČ: Kamenec pod Vtáčnikom, 97244
WWW: navštíviť stránku

 

Hornonitrianskemu regiónu dominuje mohutné pohorie Vtáčnik. Najvyšším bodom je vrch Vtáčnik (1346 m), ktorý je zároveň najvyšším vrchom v Trenčianskom kraji.

 

Vhodným východiskovým bodom pre túru naň je obec Kamenec pod Vtáčnikom. Svahy Vtáčnika sú porastené prevažne bukovými a bukovo-jedľovými lesmi. Najcennejšie porasty pralesného charakteru sú chránené v rámci Národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Vedie tu trasa náučného chodníka.

 

Pohorie Vtáčnik oddeľuje Hornonitriansku kotlinu a Žiarsku kotlinu. Hlavný hrebeň sa tiahne zo severovýchodu od Handlovskej kotliny na juhozápad, kde prechádza do Pohronského Inovca a Tribeča. Vysoký Vtáčnik začína Bielym kameňom (1 135 m) v obci Cigeľ a konči Rúbaným vrchom (1 097 m) v Čereňanoch.

Najbližším zo susedov Vtáčnika je Malá Homôľka (1 298 m) v obci Prochot, Tri chotáre (1 144 m) a Jarabá skala (1 169 m) v obci Cigeľ. Na juhu susedí s Kláštorskou skalou (1 279 m) v obci Bystričany. Celé pohorie je vyznačkované niekoľkými trasami.

Do Kamenca pod Vtáčnikom sú otvorené dve rozľahlé doliny:

 

  • Gepniarova dolina je ohraničená zo severovýchodu Kuním Vrchom (1 111 m) v Lehote pod Vtáčnikom a Malou Homôľkou (1 298 m) v Prochoti, okr. Žiar n/Hr. , z východu hlavným hrebeňom Vtáčnika, od juhu hlavným vrcholom na Zráz a Siahy. Dĺžka doliny presahuje 6 km. Šírka v severojužnom smere presahuje 3 km. Hlavný potok, ktorý vyteká z doliny, zberá množstvo prítokov z menších doliniek a z niekoľkých údolí.

 

  • Zo západnej strany sa tiahne Bystričianska dolina.  Na južnej strane doliny vyniká krásou a bizarnosťou skalný vrch Buchlov (1041 m), ktorý je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie v Oslanoch. Náučný chodník pokračuje od Buchlova cez Sedlo pod Žarnovom (1,5 hod) a odtiaľ za  10 minút na vrch Žarnov (840 m).

 

Z Kamenca pod Vtáčnikom vedie žltá turistická značka pri reštaurácii „29 Vtáčnik” a pri autobusovej zastávke „Jednota”. Značka vedie cez obec po asfaltovej ceste a pokračuje mimo obce lesnou asfaltkou ku rázcestiu Gepniarova dolina. Tu sa cesta rozdvojuje, most cez potok, ktorý tečie do Kamenca, zberá vodu z celej doliny. Vedie cestu a značku na Sekaniny, kde konči na modrej značke z obce Bystričany. Ľavá cesta popri potoku je vyznačená ako náučný chodník, ktorý začína asi 1 km od rázcestia Gepniarova dolina popri potoku medzi amfiteátrom a parkoviskom.

 

Najvhodnejším začiatkom všetkých možných nástupov na turistickú túru na Vtáčnik je rekreačná a chatová oblasť Píly. Nachádza sa tu veľké parkovisko pri opustenom amfiteátri asi 100 m hore vyššie a po ceste je Chata pod Končitou s celoročnou prevádzkou reštaurácie.

http://chatapodkoncitou.sk/

Adresa: Rekreačná oblasť Píly, 97244 Kamenec pod Vtáčnikom
tel.: 046/5465527, e-mail: chata.koncita@post.sk

 

Blízke zaujímavosti:


Zrúcanina hradu Sivý kameň

Na západnom úpätí pohoria Vtáčnik sa v obci Podhradie rozkladajú zvyšky stredovekého hradu Sivý Kameň zo 14. storočia. V listine z r. 1352 sa spomína pod názvom Kaseleukeu. Pôvodne bol hrad kráľovským majetkom, do roku 1388 ho spravovali kasteláni Bojnického hradu. Hrad využívali do 16. storočia, neskôr sa zmenil na zrúcaninu. Zachované pozostatky predstavujú zvyšok štvorbokej veže a paláca.


Kaštieľ Čereňany

Ukážkový renesančný, barokovo upravený kaštieľ z roku 1640 s nárožnými vežami obklopený parkom s takmer 250-ročnými stromami. Od roku 2005 sa v kaštieli nachádza penzión so 6 izbami a štýlová reštaurácia Afrodita s vychýrenou kuchyňou, koňakovým klubom a historickou vínnou pivnicou. Každoročnú hostinu z divinových špecialít na Deň bohyne Artemis v reštaurácii sprevádza aj historické vystúpenie.

Otváracie hodiny

celoročne

Ďalšie v kategórii
Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia