Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách
Kategória: Kultúra gps48.674|17.596 reakcie0
Ulica: č. 92
Mesto, PSČ: Košariská, 90615
Telefón: +421 34 245 21 11, +421 34 245 21 11
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Rodný dom Milana Rastislava Štefánika – bývalá evanjelická fara v Košariskách, ktorú postavil jeho otec, farár, je dnes Múzeom M. R. Štefánika. Expozícia prostredníctvom osobných dokumentov sprítomňuje život, dielo a atmosféru "veľkého sveta", v ktorom sa M. R. Štefánik (1880-1919) celý život pohyboval a ktorý sa mu stal druhým domovom.

 

Na evanjelickej fare v Košariskách sa v r. 1880 narodil Milan Rastislav Štefánik. Budovu fary postavil jeho otec – evanjelický farár. V dnes už bývalej evanjelickej fare je Múzeum M. R. Štefánika, ktoré spravuje Slovenské národné múzeum.

Takmer 200 vystavených predmetov v Múzeu M. R. Štefánika, od jednotlivých kusov nábytku cez predmety dennej potreby a umelecké diela po časti odevov, približuje detstvo M. R. Štefánika, štúdiá, vedeckú prácu, obdobie astronomických výskumov až po tragickú smrť. Sú tu predmety z práce v Oceánii i z jeho bytu v Paríži.

Najdôležitejšia je časť, ktorá predstavuje osobnosť Štefánika vojaka, politika a diplomata, ktorá mala významné zásluhy na vzniku nášho prvého štátu - Československej republiky. Zároveň tu prehovára dobrodružná povaha človeka, ktorý však nikdy nezabudol, odkiaľ sú jeho korene a stále svoj rodný kraj miloval.

Súčasťou múzea je aj multimediálna študovňa.

 Osudová slučka jednej z najvýznamnejších osobností v dejinách Slovenska sa uzavrela opäť v blízkosti rodnej dediny. Od fary vidieť na vrchole Bradla biely travertínový pamätník, kde v roku 1928 uložili jeho telesné ostatky po tragickom nešťastí.

 

Blízke zaujímavosti:

Obec Košariská tvorí viacero osád, kopaníc, kde okrem Múzea M. R. Štefánika môže návštevník vidieť zvyšky originálnej ľudovej architektúry.

Občerstvenie a ubytovanie v Košariskách ponúka vidiecka reštaurácia a penzión U Juhása v priestoroch kopaničiarskeho domu z roku 1848, zrekonštruovaného so zachovaním ducha pôvodného ľudového bývania. www.ujuhasa.com

V Myjavskej pahorkatine je viacero kopaničiarskych dedín – Krajné, Podkylava, Prašník, Hrašné, Rudník, Jablonka, Polianka. Osídľovanie ich terénu sa začalo v 16. storočí vyklčovaním lesov, vytvorením pasienkov a rozoraním na polia a trvalo až do začiatku 20. storočia.

Jednou z takýchto kopaničiarskych dedín je Krajné. V jeho údoliach a svahoch sú roztrúsené zoskupenia domov jednotlivých kopaníc. Je ich viac ako päťdesiat a každá má svoj názov, zväčša podľa mena prvej rodiny. Dnes sa niektoré domy stali rekreačnými objektmi obyvateľov miest. V príjemnom prostredí pamätného 400-ročného domu sa nachádza Kaviareň s reštauráciou U Bórika pod vežou. Súčasťou pamätného domu je Krajňanská izba, ktorá prezentuje kultúru krajňanských kopaníc.

Otváracie hodiny: podľa záujmu, tel.: 0907 319 811 (V. Valášková), 0908 733 919, č. 118, 916 16  Krajné

 

Otváracie hodiny

Máj – september:          ut – ne: 8:30 – 16:30 h.
Október – apríl:              po – pi: 8:00 – 16:00 h.

Objednané návštevy<

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia