Gazdovský dvor v Myjave
Kategória: Kultúra gps48.754|17.567 reakcie0
Ulica: Turá Lúka 149
Mesto, PSČ: Myjava, 90703
Telefón: 034/6907 319, 034/6907 319
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Gazdovský dvor v areáli Turá Lúka prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti s krojmi, náradím a nástrojmi sa nachádza na mieste, kde bol pôvodný gazdovský dvor už v 18. storočí.

 

 

Zrekonštruovaný objekt pôvodnej kopaničiarskej usadlosti nie je iba statickou ukážkou zachovania bývania, tradícií a zvyklostí, ale žije svojim životom gazdovstva z rokov 1900 – 1950, do začiatku kolektivizácie, ktorá neobišla ani tieto miesta. O Gazdovský dvor sa stará jeho gazda s gazdinou. Návštevník gazdovského dvora sa stane účastníkom bežného života gazdovstva, má možnosť ochutnať, čo v deň svojej návštevy gazdiná uvarila, uvidieť gazdu pri starostlivosti o domáce zvieratá, vyskúšať si viazanie myjavských šatiek či obliecť sa do myjavského kroja. Uskutočňujú sa tu aj viaceré kultúrne podujatia ako udupávanie humna, kopaničiarska svadba, zabíjačka a pod.

 

Gazdovský dvor v Turej Lúke ponúka i krátkodobé ubytovanie v zrekonštruovanej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia. K dispozícii je WC, sprcha, možnosť raňajok, organizovanie rodinných či firemných osláv, prezentácia tradičnej ľudovej kultúry. Gazdovský dvor nefunguje ako typické ubytovacie zariadenie a všetko závisí na dohode s prevádzkovateľom.

 

Blízke zaujímavosti:

V Myjave možno okrem gazdovského dvora v júni navštíviť významný trojdňový Medzinárodný folklórny festival – Myjava, ktorý patrí medzi tri najväčšie folklórne festivaly na Slovensku (Myjava, Detva, Východná). Pravidelne sa na ňom zúčastňuje okolo 1 400 účinkujúcich zo Slovenska i zo zahraničia. Neodmysliteľnou súčasťou festivalu je tradičný „jarmek“ v centre Myjavy. 

Múzeum slovenských národných rád v Myjave je dokumentuje prvé samostatné ozbrojené vystúpenie Slovákov. Predstavuje činnosť jednotlivých Slovenských národných rád, ich predstaviteľov a ďalšie osobnosti slovenského národa až po súčasnú Národnú radu SR. Popri tejto špecializácii múzeum dokumentuje dejiny podbradlansko-podjavorinského regiónu.

Západne od Myjavy leží rozsiahla kopaničiarska obec Vrbovce. Na jej hornom konci je hraničný prechod na Moravu. Na štvorstrannom námestí stoja dva kostoly, rímskokatolícky a evanjelický. Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vdovy z r. 1590 je typickou renesančnou stavbou, na architektúre ktorej sa neskôr veľa nemenilo. Starobylo vyzerá najmä mohutná kostolná veža. Barokové úpravy sa dotkli najmä interiéru.

V osade Záhrady stojí jeden z posledných vodných mlynov, „Žurkov mlyn“ z roku 1737. V jednej z ulíc, ktorá stúpa z námestia, je tradičný dom, v ktorom je miestne múzeum s Vrbovčianskou izbou.

Otváracie hodiny: na požiadanie, tel. 034/628 3339, p. Gavorník, p. Kožík (dom č. 51)

Otváracie hodiny

zimná prevádzka (od 1. 11. do 30. 4.):
utorok - piatok: 10.00 - 16.00
sobota - nedeľa: 14.00 - 16.00
 

letná prevádzka (od 30. 4

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia