Kaštieľ Bohunice - Múzeum regiónu Bielych Karpát
Kategória: Kultúra gps49.019|18.198 reakcie1
Ulica: 199
Mesto, PSČ: Bohunice, 01852
Telefón: 0911 49 22 74
WWW: navštíviť stránku

 

Regionálne múzeum, v ktorom sa nachádza pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej, expozícia skla zo sklární v Lednických Rovniach, etnografická expozícia výroby konopného plátna v regióne a budoár opernej speváčky Boženy Riznerovej-Obrovej. K areálu Bohunického kaštieľa patrí veľký dvor a šesťhektárový park s rybníkom.

 

Bohunická kúria patrila rodine Mednyanských, ktorá dala vybudovať v priľahlom parku v roku 1866 menšiu neogotickú kaplnku s nárožnými fiálami a vežičkou vstavanou do jej priečelia. Pod kaplnkou je rodinná hrobka Mednyanských.

V dvadsiatych rokoch 20. storočia kúpila dvojkrídlový kaštieľ s veľkým pozemkom rodina Riznerovcov, príbuzných spisovateľky Ľudmily Riznerovej – Podjavorinskej, ktorá v kaštieli pobývala u svojho brata s manželkou a vytvorila tu niektoré zo svojich slávnych diel.

Detstvo a najšťastnejšie roky života tu strávila operná a filmová diva Božena Riznerová-Obrová, neter Ľudmily Podjavorinskej, ktorá účinkovala v Kadárových filmoch. Kaštieľ sa aj vďaka jej priateľom z umeleckého sveta stal v štyridsiatych rokoch miestom letných prázdninových stretnutí pražskej umeleckej bohémy.

Po rodine Riznerovcov až do reštitúcií kaštieľ vlastnil štát. Potom ho získal Stanislav Zach, manžel Boženy Obrovej a následne jeho dcéra z druhého manželstva, od ktorej obec Bohunice kaštieľ odkúpila v roku 2006.

Bohunický kaštieľ bol pre verejnosť sprístupnený v lete 2012 a dnes ho tvorí pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej, spoločenská a koncertná sála s obrazárňou obradnou sieňou a miestna expozícia.

Na obnovu čaká ešte priľahlý park s devastovanou záhradnou kaplnkou, pod ktorou v rodinnej hrobke odpočívajú pôvodní majitelia kaštieľa v Bohuniciach – Mednyanskí. 

 

Blízke zaujímavosti:

Vedľa Bohuníc stála kedysi obec Pominovce. Trpela povodňami, ktoré často spôsoboval neďaleký Váh. Preto jej obyvatelia toto miesto opustili a v blízkosti si založili obec Sedmerovec, ku ktorej voda z Váhu nedosiahla. Pominovce ako dedina zmizli z mapy, ale zachoval sa po nich vzácny románsky Kostolík sv. Jána Krstiteľa. Drobná sakrálna stavba stojaca uprostred polí vznikla najneskôr v 12. storočí, možno i skôr. Na starobylom kostole z kameňa sa zachovali románske prvky, ako je jednoduchá veža, apsida a okná v južnej stene lode.

Otváracie hodiny

Streda – piatok: 8:00 – 16:00 hod.
Otvorené každú párnu nedeľu: 13:00 – 18:00 hod.

Galéria

Ďalšie v kategórii
Reakcie

  • Juraj Hlatky
    26.02.2015 16:33 - reagovať

    Prosim vas, v galerii je kopec fotografii, ktore su v podstate 2, nepricetne vela raz sa opakujuce. Treba opravit, neviem, ci mate iba 2 fotkz alebo ostatne nezobrazuje. Pri prepnuti na odkaz na www stranku ju nedokaze najst, neexistuje alebo je opat chyba?
    Neprijemne. Tak by to definoval internetovy prehliadac Mozila.


Moja reakcia