Hrad Beckov
Ulica: | 180 |
---|---|
Mesto, PSČ: | Beckov, 91638 |
Telefón: | +421 32 7742 727, +421 32 7742 727 |
Email: | odoslať email |
WWW: | navštíviť stránku |
Hrad vypínajúci sa na skalnom brale nad Váhom v Beckove patrí medzi najstaršie na Slovensku. Dojem nezdolateľnosti láka ľudí k jeho návšteve, pretože sa tu pozoruhodne spájajú prírodné podmienky a architektúra ako ľudské dielo.
Strategická poloha beckovského brala pri brode Váhu a pri dôležitej Považskej ceste s odbočkou na Moravu bola dôvodom na založenie pevnosti už v časoch Veľkej Moravy. Hradisko nestratilo svoj význam ani v prvých storočiach existencia uhorského štátu a v polovici 13. storočia prevzal jeho funkciu kamenný pohraničný hrad.
Na prelome 13. a 14. storočia sa táto kráľovská pevnosť dostala do rúk Matúša Čáka, ktorý dal zdokonaliť najmä opevnenie Beckova. Po smrti M. Čáka sa kráľ daroval v r. 1388 hrad Stiborovi zo Stiboríc. Stibor, pôvodom poľský rytier v službách uhorského kráľa, sa za svoje zásluhy vladárovi stal jedným z najvplyvnejších magnátov Uhorska. Beckov dal neskôr s vyberaným vkusom prestavať na komfortné šľachtické sídlo svojho rodu. Inšpiráciu našiel v talianskych kasteloch s centrálnym nádvorím. Nové reprezentačné sály, paláce, rytierska sieň, dokonca gotická Kaplnka sa stali súčasťou areálu. Práve Kaplnka dnes patrí k najkrajším zachovalým detailom. Sú v nej jasne zachované zvyšky rebrovej klenby a dokonca okolo okien sa dajú zreteľne rozoznať neskorogotické a renesančné nástenné maľby.
Po vymretí posledného rodu, ktorý hrad vlastnil, po meči - rodu Bánfiovcov, sa už o hrad nikto nestaral a začal chátrať. V rokoch 2010-2012 obec Beckov uskutočnila konzervácia areálu hradu. Z dolného nádvoria hradu sa stalo Muzeálne nádvorie, ktoré umožňuje prezentáciu rôznych foriem historických artefaktov, aj rôznych kultúrnych aktivít ako divadlá, kino i koncerty. Je tu expozícia o obci a hrade Beckov, ktorá mapuje ich vývoj od raných dôb až do 18. storočia.
Každý rok sa v priestoroch hradu koná festival Beckovské hradné slávnosti.
V súčasnosti prebieha reštaurátorský výskum hradnej kaplnky a obec Beckov realizuje práce na sprístupnení studne v dolnej časti hradu.
Blízke zaujímavosti:
Niekdajšie zemepanské mestečko Beckov má okrem hradu viacero svetských aj cirkevných pamiatok. Sakrálne stavby:
Najstaršou zo sakrálnych stavieb je farský Kostol sv. Štefana kráľa. Stojí na mieste pôvodnej podhradnej osady. Vybudovali ho približne v r. 1400 a v 17. storočí ho barokovo prestavali.
V centre Beckova stojí bývalý františkánsky kláštor s kostolom sv. Jozefa pestúna . Stavať ho začali okolo r. 1590 a zhruba dnešnú podobu dostal v r. 1692, kedy prestavbu viedol novomestský prepošt a nitriansky biskup Jakub Haško. Majstrovským dielom prevažne barokového interiéru kostola je kazateľnica s maľbami svätcov a cirkevných hodnostárov, na rokokovom oltári je okrem iných obraz sv. Františka od Andreja Zallingera.
Na južnom konci Beckova je evanjelický kostol z r. 1792. Jeho interiér vybavili zariadením aj vďaka darom mecénov. Kríž nad kazateľnicou darovala Mária Hönesová, manželka grófa Mórica Beňovského. V r. 1817 sa v rodine evanjelického farára beckovskej fary narodil národný buditeľ Jozef Miloslav Hurban.
V Beckove sa zachovalo viacero zemepanských kúrií z obdobia tureckých vojen, keď sa tu usadili šľachtické rodiny, ktoré utiekli z oblastí okupovaných Turkami. V tých časoch bola v Beckove najvyššia koncentrácia šľachtických domov v Uhorsku. Najznámejšia je kúria Ambrovcov, v ktorej je dnes expozícia Trenčianskeho múzea venovaná histórii hradu, Beckovu i rodákovi J. M. Hurbanovi.
Otváracie hodiny máj - október ut - so: 9:00 – 17:00 h, mimo sezóny na objednávku, tel.: 032/777 72 17
Východne od Beckova sa dvíha mohutný masív Považského Inovca, ktorý sa tiahne od severu na juh v dĺžke 45 km. V severnej časti sa vyskytujú pramene, jeden z teplých minerálnych prameňov napája nikdy nezamŕzajúce Selecké jazierko.
Hlavným hrebeňom Považského Inovca vedie červená turistická trasa spájajúca viaceré zaujímavé miesta: najvyšší vrch Inovec (1042 m, Selec) – Pod Ostrým vrchom (830 m, Zlatníky) – Panská Javorina (943 m, Zlatníky) – Preliačina (893 m, Hrádok) – Sedlo pod Skalinami (606 m, Hrádok) – Bezovec (743 m, Nová Lehota).
Otváracie hodiny
13. apríl – 31. máj (okrem po): 9:00 – 17:30 hod.
1. jún – 31. august po – št, ne: 9:00 – 17:30 hod., pi – so: 9:00 – 20:30 hod.
1. september – 10. november (okrem po): 9:00 – 17:30 hod.
december - marec: len pre organizované
Reakcie