Vodná nádrž Nosice s cyklotrasou
Kategória: Prírodné krásy gps49.146|18.379 reakcie0
Mesto, PSČ: Púchov, Nimnica, Považská Bystrica,
WWW: navštíviť stránku

Vodná nádrž Nosice leží na rieke Váh medzi Púchovom a Považskou Bystricou. Je dlhá 12 kilometrov a je obľúbenou lokalitou nielen rybárov, ale aj milovníkov vodných športov. Poskytuje príležitosti na inline korčuľovanie, kúpanie, surfovanie, plachtenie, jachting, kanoistiku i pokojné člnkovanie. V okolí je príroda s náučným chodníkom a žije tu okolo 160 druhov vtákov.


Od mája do septembra vždy v nedeľu sú v ponuke vyhliadkové plavby výletnou loďou Správy povodia stredného Váhu v Púchove. V prípade záujmu viac ako 20 ľudí je plavba možná aj počas iných dní v týždni.

Cyklotrasa okolo vodnej nádrže Nosice

Popri Nosickej priehrade vedie asfaltová hrádza, ktorá je ideálnou trasou pre bicykel alebo kolieskové korčule. Jedna polovica trasy je členitá, ide neustále v teréne aj po singletraili Udičského maratónu, a potom pre návrat sa využíva málo frekventovaná rovinatá cesta. Cyklotrasa vedie cez lokality Považská Bystrica – Udiča – Upohlav – Vieska – Púchov – Nosice – Milochov – Považská Bystrica.

Dĺžka cyklotrasy je 41,5 km a priemerný čas 4 hod, 30 min.

 

Blízke zaujímavosti:

Na brehu vodnej nádrže Nosice sú kúpele Nimnica, najmladšie kúpele na Slovensku. Ich výhodou je prekrásna poloha v členitom teréne Javorníkov a Strážovských vrchov. Popri chorobách dýchacích ciest, srdca, látkovej premeny a ciev je špecialitou kúpeľov liečenie ženských ochorení.

Nad mestskou časťou Považské Podhradie – časťou Považskej Bystrice stoja na strmom kopci zrúcaniny Považského hradu viditeľné zo všetkých strán tejto časti Považia. Jeho pôvodný názov je Bystrica, Bystrický hrad. Vznikol pravdepodobne v 13. storočí ako kráľovský strážny hrad, kontrolujúci považskú obchodnú cestu. V r. 1458 ho kráľ Matej Korvín daroval vplyvnej rodine Podmanických. Po smrti bratov Jána a Rafaela Podmanických, známych lúpežných rytierov, hrad opäť pripadol korune.

Posledný majiteľ Považského hradu Štefan Balass sa po požiari hradu v r. 1630 presťahoval do renesančného kaštieľa, ktorý dali postaviť neďaleko pod hradom. Kaštieľ zvaný Burg s nárožnými valcovými vežami mal pozoruhodné renesančné interiéry. ........... Dnes je vo vlastníctve firmy, ktorá uskutočnila jeho čiastočnú rekonštrukciu. Verejnosť môže zatiaľ vidieť obnovené exteriéry kaštieľa, sprístupnenie interiérov sa pripravuje po ukončení komplexnej obnovy.

V miestnej časti Orlové, na vyvýšenej terase nad pravým brehom Váhu, je v zeleni parku skrytý jeden z najhonosnejších kaštieľov na Slovensku. Pôvodne renesančný kaštieľ bol barokovo prestavaný v polovici 18. storočia. Dvojpodlažný štvorkrídlový objekt má arkádové nádvorie ........ Kaštieľ je vo vlastníctve firmy, ktorá v rokoch 2013-14 pripravuje jeho rekonštrukciu na hotel s ubytovacími, stravovacími a inými službami cestovného ruchu.

 

 

 

 

Otváracie hodiny

celoročne

Ďalšie v kategórii
Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia