Kostol sv. Kozmu a Damiána v Kšinnej
Kategória: Kultúra gps48.811|18.353 reakcie0
Ulica: vyvýšenina nad obcou
Mesto, PSČ: Kšinná, 95643
Telefón: 038 / 769 91 22
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Na návrší nad obcou Kšinná sa nachádza rímskokatolícky románsky kostol sv. Kozmu a Damiána z 13. storočia. Stojí na mieste zaniknutého hradiska a už približne 800 rokov akoby symbolicky stráži dedinku nad sebou. Vzácne sa zachoval bez výraznejších stavebných úprav z neskorších období.

 

Dnes už opustený kostolík nad obcou postavili najneskôr v prvej polovici 13. storočia. Svojimi neveľkými rozmermi i jednoduchou krásou umocnenou veľmi peknou polohou na kopci evokuje prítomnosť dedinského človeka románskej doby. Navyše sa zachoval bez výraznejších stavebných úprav z neskorších období. Typologicky ide o jednoloďovú stavbu s predĺženou polkruhovou apsidou, začiatkom 14. storočia pristavanou severnou sakristiou a drevenou vežičkou na západnej strane. V období gotiky bol kostolík taktiež vyzdobený freskami, ktoré sa dodnes sčasti zachovali v apside, v 18. storočí bol vymenený oltár.

 

O motívoch zasvätenia kostola sv. Kozmovi a Damiánovi nie sú isté informácie. Jednou z hypotéz je, že staviteľmi kostolíka mohli byť benediktíni z opátstva v Ludaniciach pri Topoľčanoch, ktoré bolo tiež zasvätené týmto svätcom. Kostol tak slúžil zrejme na misijné účely. Ďalšia verzia predpokladá, že zasvätenie Kozmovi a Damiánovi typické pre východnú cirkev mohli priniesť vierozvestcovia sv. Konštantín a Metod už v 9. storočí. Pôvod stavby môže súvisieť aj s usadením východných pohraničných strážcov uhorskými kráľmi v tomto regióne v 11. storočí.

 

Areál kostola bol v minulosti ohraničený ohradovým múrom, z ktorého sa dodnes zachovala už len terénna vlna nepravidelného oválneho pôdorysu.  Vznik kostolíka sa kladie do rozpätia rokov 1230 – 1250. Neskôr prešiel viacerými stavebnými a slohovými premenami. Výtvarnú pamiatkovú hodnotu objektu zvyšuje rozsiahla nástenná maliarska výzdoba v interiéri, spojená s ikonografiou sv. Kozmu a sv. Damiána, ktorým je kostol zasvätený. Prvá vrstva maliarskej výzdoby sa datuje do 14. storočia, druhá do obdobia medzi rokmi 1410 – 1430.


Od roku 2007 sa vďaka snahe vlastníka pamiatky a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR systematicky pracuje na komplexnej obnove tejto výnimočnej pamiatky. Po realizácii potrebnej prípravnej dokumentácie, statickom zabezpečení a obnove šindľovej strechy sa pripravuje obnova fasád kostolíka. Prvým krokom bol už spomenutý architektonicko – historický výskum a v roku 2012 naň nadviazal revízny reštaurátorský výskum. Pozoruhodnou je najmä monumentálna maľba sv. Krištofa s Ježiškom, zachovaná na jeho južnej fasáde, no za zmienku stojí aj fragmentárne zachovaná renesančná vrstva výzdoby reprezentovaná dekoratívnym „diamantovaním“.

Ku kostolu sa dá bez problémov prísť, nie je oplotený.

 

Blízke zaujímavosti:

Obec Kšinná leží v hlavnej doline Radiše a je vhodným východiskom na pešie výlety po Nitrických vrchoch. Územie výrazného vrchu Rokoš (1 010 m) so vzácnou flórou je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 460 ha. Na svahoch vrchu sa striedajú prevažne bukové lesy so skalnými časťami. Nádherný výhľad na masív Rokoša je od hradu Uhrovec v Uhrovskom Podhradí.


Okolité obce v údolí Radiše Závada pod Čiernym Vrchom (2,5 km) a Omastiná (8,5 km) sú pozoruhodné zachovanými domami s výškou, ktoré sú jedným z najstarších typov ľudových domov v strednej Európe. Nad Závadou pod Čiernym vrchom je malý lyžiarsky areál s dvoma vlekmi. 


V meste Bánovce nad Bebravou je najcennejšou pamiatkou gotický kostol sv. Mikuláša biskupa z prvej tretiny 15. Storočia. Stojí na východnom okraji mesta, má gotickú dispozíciu, sedílie, gotické vežové okno, lomený gotický portál. Veža je na dvoch poschodiach drevená, s ihlanovou šindľovou strechou. Neskôr bol kostol renesančne i barokovo upravený. Renesančná je murovaná kazateľnica, baroková je prístavba sakristie, hlavný oltár je klasicistický.

 

Otváracie hodiny

Prehliadku interiéru je potrebné dohodnúť vopred na obecnom úrade Kšinná.

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia