Mohyla generála M. R. Štefánika na vrchu Bradlo
Kategória: Technické zaujímavosti gps48.703|17.589 reakcie0
Mesto, PSČ: Priepasné, 90615
WWW: navštíviť stránku

 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika je architektonické dielo Dušana Jurkoviča. Slávnostne ju odhalili v r. 1928, deväť rokov po tragickej smrti M. R. Štefánika (1880-1919), významného vedca a politika. Monumentálnu hrobku tvoria dva zrezané ihlany a trojstupňová pyramída so Štefánikovými pozostatkami.

 

 

Milan Rastislav Štefánik (1880-1919), vedec, politik, meteorológ, astronóm, generál francúzskej armády a minister vojenstva prvej Československej republiky tragicky zahynul 4. mája 1919 pri leteckom návrate do vlasti neďaleko Ivanky pri Dunaji. Spolu s talianskou posádkou ho pochovali nad jeho rodnými Košariskami na najvyššom vrchu Myjavskej pahorkatiny – na vrchole Bradla v obci Priepasné.

O päť rokov po jeho smrti bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom a dokončený bol v r. 1928. Terasovitá mohyla z bieleho travertínu s mohutnými schodiskami a nárožnými 12-m vysokými obeliskami je postavená na vrchole Bradla vo výške 543 metrov nad morom. Jej rozmery sú 96 na 70 metrov. Je najväčšou hrobkou na Slovensku.

Štyri obelisky symbolizujú štyri ľudské životy, ktoré vyhasli pri osudovom leteckom nešťastí v Ivanke pri Dunaji neďaleko Bratislavy, zároveň to môžu byť štyri krajiny, v ktorých Milan Rastislav Štefánik pôsobil. Asi 10 metrov pod mohylou sa nachádza hrobka, v ktorej sú uložené jeho telesné pozostatky spolu s telami dvoch sprievodcov.

Návšteva Štefánikovej mohyly je fascinujúcim zážitkom pietneho miesta veľkej osobnosti s výhľadom na celý kraj pod Javorinou. Každoročne v máji sa tu konajú slávnostné pamätné stretnutia.

Pod mohylu M. R. Štefánika vedie z Brezovej pod Bradlom 4-kilometrová asfaltová cesta, ukončená parkoviskom. Je možná i cesta peši buď z Brezovej pod Bradlom po červenej turistickej značke – Štefánikovej magistrále a potom priamo k mohyle po zelenej, alebo z obce Košariská po žltej značke na hrebeň a potom tiež po zelenej značke. Obe pešie trasy trvajú približne jeden a pol hodiny.

V blízkej Chate Bradlo je možnosť občerstviť sa a získať informačné materiály a suveníry.

 

Blízke zaujímavosti:

Susedná obec Košariská je známa ako rodisko Milana Rastislava Štefánika. V budove fary na Košariskách, ktorú postavil jeho otec, evanjelický farár, je Múzeum M. R. Štefánika.
 

Občerstvenie a ubytovanie v Košariskách ponúka vidiecka reštaurácia a penzión U Juhása v priestoroch kopaničiarskeho domu z roku 1848, zrekonštruovaného so zachovaním ducha pôvodného ľudového bývania. www.ujuhasa.com


V Myjavskej pahorkatine je viacero kopaničiarskych dedín – Krajné, Podkylava, Prašník, Hrašné, Rudník, Jablonka, Polianka. Osídľovanie ich terénu sa začalo v 16. storočí vyklčovaním lesov, vytvorením pasienkov a rozoraním na polia a trvalo až do začiatku 20. storočia.

Jednou z takýchto kopaničiarskych dedín je Krajné. V jeho údoliach a svahoch sú roztrúsené zoskupenia domov jednotlivých kopaníc. Je ich viac ako päťdesiat a každá má svoj názov, zväčša podľa mena prvej rodiny. Dnes sa niektoré domy stali rekreačnými objektmi obyvateľov miest. V príjemnom prostredí pamätného 400-ročného domu sa nachádza Kaviareň s reštauráciou U Bórika pod vežou. Súčasťou pamätného domu je Krajňanská izba, ktorá prezentuje kultúru krajňanských kopaníc.

Otváracie hodiny: podľa záujmu, tel.: 0907 319 811 (V. Valášková), 0908 733 919, č. 118, 916 16  Krajné

 

 

 

Otváracie hodiny

celoročne

Galéria

Ďalšie v kategórii
Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia