Pamätný dom Jozefa Ľ. Holubyho a Ľudovíta Riznera
Kategória: Kultúra gps48.842|17.833 reakcie0
Ulica: č. 598
Mesto, PSČ: Zemianske Podhradie, 91307
Telefón: +421 32 778 12 28
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Literárno-historické múzeum v budove niekdajšej evanjelickej fary v Zemianskom Podhradí. Na fare pôsobil v rokoch 1861-1909 kňaz, prírodovedec a polyhistor Jozef Ľudovít Holuby. V Zemianskom Podhradí sa narodil a pôsobil i prvý slovenský bibliograf Ľudovít Vladimír Rizner (1849-1913).

 


 

Pamätný dom Jozefa Ľudovíta Holubyho a Ľudovíta Riznera bol otvorený v októbri 1994. Nachádza sa v budove bývalej evanjelickej fary, kde pôsobil prírodovedec, historik, archeológ a národopisec Jozef Ľudovít Holuby v rokoch 1861-1909 ako evanjelický farár.  Expozícia sa popri dokumentoch o dejinách obce sústreďuje na osobnosti slovenského národnobuditeľského a kultúrneho života, ktorých osud je spojený so Zemianskym Podhradím.


Popri osobnosti J. Ľ. Holubyho je v centre pozornosti rodák zo Zemianskeho Podhradia Ľudovít Vladimír Rizner, prvý slovenský bibliograf a strýc spisovateľky Ľudmily Riznerovej – Podjavorinskej, ktorý prežil celý život v rodnej obci ako dedinský učiteľ. Bol spracovateľom prvej "Bibliografie písomníctva slovenského do roku 1900", ktorá vyšla až o 30 rokov neskôr a obsahuje viac ako 50 000 titulov zo Slovenska a o Slovensku od najstarších čias. V múzeu sa stretneme sa aj s materiálmi o iných dejateľoch - Pavlovi Doležalovi, Ladislavovi Paulínym, Samuelovi Štúrovi, Jozefovi Škultétym, Petrovi M. Bohúňovi, ako aj o rodine Ostrolúckych.

 

Blízke zaujímavosti:

Vedľa starej fary sa nachádza stredoeurópska architektonická rarita, evanjelický kostol a.v. postavený v empírovom slohu, ktorý je pri sakrálnych stavbách veľmi zriedkavý. Plán kostola navrhla údajne v r. 1784 sama barónka Ester Rothutz, rodená Príleská z neďalekého kaštieľa. Kostol má kruhový pôdorys, centrálnou miestnosťou je kruhová empírová sieň zaklenutá kupolou. Po obvode zvonku tvorí dvanásť stĺpov  okružnú arkádovú ochodzu.

Z ochodze vedie dlhý rebrík na pôjd kostola, ktorý vraj slúžil Ľudovítovi Štúrovi skrývajúcemu sa v Zemianskom Podhradí pred cisárskym vojskom po neúspešnom povstaní v roku 1848. Azyl mu poskytol horlivý národovec – jeho brat Samuel pôsobiaci v Zemianskom Podhradí ako evanjelický kňaz.

 

Významnou pamiatkou v Zemianskom Podhradí je aj neďaleký kaštieľ. Renesančný dvojvežový kaštieľ začiatkom 19. storočia prestavali a jeho výrazným prvkom sa stalo empírové stĺporadie cez dve poschodia. Rod Príleský a po ňom Ostrolúcky znamenal pre tento kút pod Javorinou jedinečné miesto vzdelanosti, ktoré reprezentovala v kaštieli vynikajúca knižnica. Pobudli tu aj osobnosti ako Matej Bel či Ľudovít Štúr. Dnes je kaštieľ domovom sociálnych služieb a patrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju. Ku kaštieľu patrí park s rozlohou 3,24 ha, v ktorom rastú staré vzácne a cudzokrajné dreviny.

 

Vedľa Zemianskeho Podhradia leží rázovitá kopaničiarska obec Bošáca, ktorá je známa pálením slivovice. Vyhľadávanú pálenku, ale aj iné ovocné destiláty, ktoré tu pália od r. 1921, možno ochutnať v miestnej typickej pálenici. Bošáca je povestná aj krásnymi ľudovými odevmi, čipkami a výšivkami. Miestne zvyky a históriu Bošáckej doliny predstavuje Múzeum Bošáckej doliny v blízkosti pálenice.

Otváracie hodiny: na požiadanie, tel.: 032 778 13 29, adresa č. 150, 913 07 Bošáca

 

V neďalekej kopaničiarskej obci Moravské Lieskové pôsobí niekoľko folklórnych súborov a tunajšie zvyky a obyčaje predstavuje Múzeum ľudovej tvorivosti

Otváracie hodiny: apríl – september, nedeľa: 14:00 – 16:00 h, inak na požiadanie ObÚ, tel.: 032/779 23 28, 0908 880 205
 

 V obci Bzince pod Javorinou sa nachádza Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej v jej rodnom dome a zameriava sa na život a dielo zakladateľsky modernej slovenskej literatúry pre deti Ľudmily Riznerovej – Podjavorinskej.

Otváracie hodiny máj - október ut - so: 9:00 – 17:00 h, mimo sezóny na objednávku, tel.: 032/779 36 80

 

Otváracie hodiny

na objednávku

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia