Katov dom
Kategória: Kultúra gps48.894|18.043 reakcie0
Ulica: Matúšova 14
Mesto, PSČ: Trenčín, 91101
Telefón: +421 32 / 743 44 31
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Katov dom - unikátny doklad stredovekého meštianskeho domu stojí na prístupovej ceste na Trenčiansky hrad. Renesančný, pôvodne gotický, trojpodlažný dom s obiehajúcou drevenou pavlačou sa zachoval v pôvodnom stave a nebol narušený žiadnymi prestavbami. 

 

 

Podľa ústnej tradície bol v 17. storočí údajne obydlím mestského kata a mestskou väznicou. Pôvod tohto romantického podania je zrejme v 19. storočí, keď v dome býval mestský strážnik. Ide o domáci regionálny typ domu, ktorý sa dodnes vyskytuje na vidieku v okolí Trenčína, Uhrovca a na Hornej Nitre. Tento typ domu - dvoj alebo trojpriestorový, s komorou na poschodí, postavený z kameňa, s presahujúcimi drevenými trámami, ktoré nesú komunikačnú pavlač, je veľmi starobylý a aj podľa archeologických výskumov predchádza slohové stredoveké staviteľstvo. Podoba tohto kedysi bežného domu v Trenčíne vyniká svojim umiestnením v prudkom svahu.

V priestoroch na prízemí, kde sa kedysi nachádzalo väzenie a mučiareň, sú dnes dve expozície: „Právo a zákon v starom Trenčíne“ , dokumentujúca vývoj právneho poriadku, dozor nad mierami a váhami a výkon trestu v dejinách Trenčína, a expozícia „Zo starého Trenčína“, ktorá predstavuje návštevníkom dobové artefakty ilustrujúce život ľudí v Trenčíne od stredoveku do 19. storočia.  Miestnosť na druhom poschodí slúži ako príležitostná výstavná sieň.

 

Blízke zaujímavosti:

 

Trenčiansky hrad

Dominanta a najvýznamnejšia pamiatka Trenčína. Bol postavený na strmom brale v 11. storočí ako pohraničná pevnosť strážiaca dôležité karpatské priesmyky a brody cez Váh. Patrí k najrozsiahlejším hradom na Slovensku i v Európe. Jeho súčasná podoba je výsledkom dlhodobej obnovy. Na hrade je umiestnená časť expozície Trenčianskeho múzea.

 

Mariánsky vŕšok

Cesta späť z hradu vedie k areálu na terénnej plošine pod hradom zvanej Mariánsky vŕšok (Marienburg). Tvorí ho farský kostol, Karner sv. Michala a bývalá zbrojnica.  

Farský kostol zasvätený narodeniu Panny Márie je z roku 1324 a postavený bol na základoch staršieho kostola z 13. storočia. Vo výšinnej polohe na terase tvoril súčasť mestského opevnenia. Vysoko cenná je pohrebná kaplnka Illešháziovcov s neskororenesančným náhrobkom Gašpara Illešháziho a oltárom Ukrižovania.  

Karner sv. Michala archanjela je najzachovalejšou gotickou pamiatkou Trenčína mimo areálu Trenčianskeho hradu. Bol postavený v 15. storočí vedľa farského kostola ako kostnica, neskôr bol prebudovaný na kaplnku. V Karneri je dnes expozícia umeleckých diel z rozličných historických oltárov.

Z mesta vedú k Mariánskemu vŕšku kryté farské schody z r. 1541. Schodisko tvorí 119 schodov, ktoré prekonávajú výšku asi 25 m. Farské schody boli tiež súčasťou obranného systému mesta a slúžili ako chránený priechod ku zbrojnici.

 

Piaristický kostol a kláštor

Ranobarokový jezuitský kostol sv. Františka Xaverského vznikol spolu s kláštorom v rokoch 1653 – 1662. Baroková výzdoba chrámu a najmä kupola nad chrámovou loďou je jedným z vrcholných diel baroka na Slovensku. Po zrušení jezuitskej rehole r. 1773 prešli kostol s kláštorom do majetku piaristov, ktorí prišli do Trenčína v r. 1776. Kláštorný komplex je dnes sídlom Piaristického gymnázia J. Braneckého.

 

Dolná brána

Nachádza sa na západnej strane centrálneho námestia je pozostatkom mestského opevnenia, ktoré vzniklo v prvej polovici 15. storočia okolo dnešného Mierového námestia. Súčasťou opevnenia bola Horná (Vodná) a Dolná (Turecká) brána, z ktorých sa zachovala iba Dolná brána. Horná brána stála medzi dnešným hotelom Elizabeth a budovou banky.  Jej opevnenie odstránili v r. 1761 pri prestavbe paláca Illešháziovcov na Župný dom a samotnú Hornú bránu zrušili v r. 1873. Z Dolnej brány sa zachovala šesť podlažná veža, ktorej priechod je klenutý gotickým lomeným oblúkom. Ochodza veže je sprístupnená verejnosti a počas letnej sezóny sa v nej konajú výstavy.

 

Rímsky nápis na Trenčianskej hradnej skale z rokov 179-180

Je najvýznamnejším rímskym nápisom na Slovensku. Je jedinou písomnou zmienkou o preniknutí rímskych vojsk hlboko na barbarské územie (120 km od hraníc Rímskej ríše). Možno ho uvidieť za presklenou stenou hotela Elizabeth. Trenčín je vďaka tomuto nápisu mestom s najstaršou písomnou pamiatkou na Slovensku.

 

Hotel Elizabeth pod trenčianskou hradnou skalou

Je jednou z dominánt námestia v Trenčíne. Dal ho postaviť v r. 1901 barón Armin Popper na mieste staršieho hostinca červenej hviezdy . Pomenovanie „Erszebet Szalo“ dostal hotel na počesť cisárovnej Alžbety, manželky cisára Františka Jozefa I. Hotel má dve reprezentačné podlažia a vstupný vestibul, na fasáde je pseudobaroková ornamentika blížiaca sa secesii. Hotel sa po svojom vzniku stal aristokratickým strediskom kultúrno-spoločenského života Trenčína. Počas prvej svetovej vojny však začal chátrať. V r. 1919 ho odkúpila Tatra banka, účastinná spoločnosť, ktorá ho v roku 1921 premenovala na hotel Tatra. Dnes nesie hotel svoj pôvodný názov.
www.hotelelizabeth.sk

 

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne

Sídli v paláci Marszovských na Palackého ulici. Orientuje sa na slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Popri dielach slovenského maliara moderny Miloša Alexandra Bazovského (1899-1968), ktorý posledné roky svojho života prežil v Trenčíne, sa galéria zameriava na dokumentáciu umeleckého vývoja v rámci trenčianskeho regiónu.
www.gmab.sk

 

Art centrum synagóga

Výstavná sieň na Štúrovom námestí je mestskou galériou. Sídli v bývalej neologickej synagóge, ktorá vznikla v roku 1913 podľa projektu berlínskeho architekta Richarda Scheibnera, rodáka z Trenčína. Nesie historizujúce byzantské a maursko-orientálne prvky. Galéria sa zameriava na prezentáciu mladých autorov z regiónu alebo partnerských miest a realizujú sa v nej rôzne multižánrové projekty. Počas letnej sezóny sa výstavy konajú aj v Mestskej veži.

 

Ostrý vrch

Južne od Trenčína sa v obci Soblahov rozprestiera Ostrý vrch (768 m), ktorého západné svahy tvoria prírodnú rezerváciu. Chata pod Ostrým vrchom poskytuje cez víkend občerstvenie, je pri nej križovatka turistických ciest. Červená trasa vedie do Trenčína, južná k vrchu Čiernachov (695 m) v Mníchovej Lehote.
 

Vrch Inovec

Obec Mníchova Lehota je vhodným východiskom na túry v severnej časti Považského Inovca, ktorý kulminuje vrcholom Inovec (1 042 m) v obci Selec. Na ceste k vrchu stojí Inovecká chata (obec Trenčianske Jastrabie). V okolí sú menšie lyžiarske terény, chata celoročne ponúka občerstvenie a nocľah.
www.inoveckachata.sk

Otváracie hodiny

Apríl - november (okrem ne, po): 9:00 – 17:00 hod.

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia