Turistické stredisko Bezovec a hrad Tematín
Kategória: Prírodné krásy gps48.660|17.980 reakcie0
Mesto, PSČ: Nová Lehota, 91635
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

Rekreačná oblasť pod kopcom Bezovec v pohorí Považský Inovec. V zime je tu lyžiarske stredisko, v lete sa premieňa na oázu pokoja, ktorú navštevujú chatári a turisti aj kvôli neďalekému hradu Tematín.

 

Bezovec leži približne v polovici vzdialenosti medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom v obci Nová Lehota. Z vrcholu kopca Bezovec (743 m) je v každom ročnom období nádherný výhľad na hrebeň Bielych Karpát, Považie, Tribeč a Ponitrie.

 V rekreačnom stredisku Bezovec je možnosť ubytovania a občerstvenia v týchto zariadeniach:


Lyžiarske podmienky sú vhodné okrem zjazdového aj pre bežecké lyžovanie. Je tu sedem zjazdových tratí všetkých stupňov náročnosti s celkovou dĺžkou 3 400 m (najdlhšia 1 100 m, s prevýšením 288 m). Niektoré sú vhodné nielen na rekreačné, ale aj výkonnostné lyžovanie. K dispozícii je päť vlekov, zjazdovky sú vybavené umelým zasnežovaním a nočným osvetlením.

 

Hrad Tematín

Bezovec je východiskom pre výlet na hrad Tematín, vzdialený 3,5 km a vedie k nemu modrá značka. Tematín je ukrytý v zalesnených kopcoch pohoria Považský Inovec v obci Lúka. V stredoveku bolo toto horstvo dôležitým priestorom slúžiacim k ochrane obchodných ciest Považia a Ponitria. Vznikli tu tak tri významné pevnosti – Beckovský, Topoľčiansky a Tematínsky hrad, ktoré mali za úlohu strážiť severozápadnú hranicu uhorského kráľovstva.

Tematín patrí k najodľahlejším hradom na Slovensku. Hradu dominuje mohutný renesančný bastión, ktorý bol v neskoršom období pravdepodobne využitý i na bývanie. Na prístupe k hradu z južnej strany vytvára spolu s hlavnou vežou typickú siluetu Tematína. Vzhľadom k svojej pozícii na vysokom horskom hrebeni bol hrad prakticky nedobytný. Nedostupnosť a veľká vzdialenosť od hlavnej cesty v údolí Váhu sa však v ďalších storočiach stala pre hrad nevýhodou, a ten tak postupne strácal na význame.

Z plošiny hradu pri hlavnej veži je pekný výhľad na južnú časť Považského Inovca a severný výbežok Podunajskej nížiny od Nového Mesta nad Váhom cez Piešťany až k Hlohovcu. V pozadí vidieť Malé Karpaty, Myjavskú pahorkatinu a Biele Karpaty.

 

Blízke zaujímavosti:

Do strediska Bezovec sa možno dostať po ceste odbočujúcej v obci Modrovka do pohoria. V dolnej časti doliny Modrovského potoka leží obec Modrová, v ktorej sa nachádza ZOO farma Nový Zéland. Na 15-hektárovom pozemku sa nachádzajú zvieratá dovezené z rôznych kútov sveta - tasmánske klokany a pštrosy emu z Austrálie, škótsky horský dobytok z Veľkej Británie, ovce Romney z Nového Zélandu, ovca Quessant z Francúzska, kozy domáce zo Slovenska. Zároveň je tu expozícia maorskej a novozélandskej kultúry.

www.zoo-farma.sk

 

Otváracie hodiny

celoročne

Galéria

Ďalšie v kategórii
Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia