Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne
Kategória: Kultúra gps48.896|18.042 reakcie0
Ulica: Palackého 27
Mesto, PSČ: Trenčín, 91101
Telefón: 032 / 743 68 58
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Galéria pomenovaná podľa významného slovenského maliara moderny Miloša Alexandra Bazovského (1899-1968), ktorý posledné roky svojho života prežil v Trenčíne. Sídli v tzv. paláci Marszovských, budove z konca 19. storočia s architektonicky bohato členeným pseudobarokovým priečelím.
 

Galéria Miloša Alexandra Bazovského bola založená v r. 1969 a orientuje sa na slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Najrozsiahlejšiu a najcennejšiu časť zbierkového fondu galérie tvorí súbor diel Miloša Alexandra Bazovského. Okrem diel Bazovského tu milovníci výtvarného umenia nájdu texty približujúce život a dielo, obohatené o fotografie z maliarovho súkromného archívu.


Ďalším smerom zberateľského záujmu i prezentačnej činnosti trenčianskej galérie je dokumentácia umeleckého vývoja v rámci trenčianskeho regiónu. Koncentruje sa nielen na žijúcich maliarov, sochárov, keramikov, ale i na výtvarníkov, ktorí v Trenčíne pôsobili v minulosti alebo ich tvorba bola určitým spôsobom zviazaná s týmto regiónom - Ladislav Medňanský, Štefan Straka, Irena Slavinská, Jozef Teodor Mousson, Ján Šándora, Josef Holoubek, Hugo Gross a ďalší.


Popri stálych expozíciách galéria pripravuje počas roka premenné expozície a tvorivé dielne a ateliéry pre detských i dospelých výtvarných priaznivcov.

 

Prvým oficiálnym sídlom Galérie M. A. Bazovského bol barokový kláštorný komplex na Mierovom námestí v Trenčíne, ktorý pôvodne patril Reholi piaristov. Od r. 2001 Galéria Miloša Alexandra Bazovského sídli na ulici Palackého v paláci Marszovských  trojpodlažnej, trojkrídlovej pseudobarokovej budove, ktorá je bývalou rezidenciou rodiny Marszovských. Ulica Palackého sa od roku 1898 do vzniku republiky nazývala ulicou Maršovského. 
Uličné krídlo paláca má reprezentačne riešený vstup a prejazd v strede dispozície. V objekte sa zachovalo množstvo architektonických detailov, napr. okenné a dverové výplne, štukové nástropné zrkadlá, architektonická úprava prejazdu a najmä úprava čelnej fasády s erbom.

Podľa dochovaných dokumentov spomínaná stavba v roku 1881 ešte nestála. V roku 1868 boli na jej mieste záhrady tiahnuce sa až k brehom Váhu.

Budova vznikla niekedy v rozmedzí rokov 1881 až 1884. Pôvodne dom patril židovskej rodine, ktorá prenajímala 9 nájomných bytov. V roku 1884 dom kúpil Eugen Marszovský s manželkou Adelou, rodenou Heinrichovou. K rezidencii, ktorou sa snažil napodobniť vzory šľachtických sídiel, postupne pristavali maštaľ, sklad a kočiareň pre koče. Za domom bola rozsiahla okrasná záhrada.
V roku 1889 bol Eugen Maršovský podžupanom a v r. 1890-91 županom Trenčianskej stolice.

Po uvalení národnej správy v roku 1945 sa palác dostal do rúk štátu.  Podľa listiny vlastníctva bol od roku 1965 vlastníkom budovy Československý štát a budova prešla do správy Východnej dráhy Bratislava. Ako posledná organizácia tu sídlilo Stredné odborné učilište železničné so svojimi ubytovacími kapacitami.

V r. 1996 začalo mesto Trenčín rekonštruovať palác Marszovských pre potreby Galérie Miloša Alexandra Bazovského. a od roku 2001 je trvalým sídlom Galérie M. A. Bazovského. Rozsiahla obnova vrátila pseudobarokovej monumentálnej budove niekdajší lesk, reštaurátori si dali záležať na detailoch výpravnej fasády, ktorá v minulosti spolu s veľkoryso riešeným dispozičným založením symbolizovala moc a bohatstvo stavebníka. Nad vchodom v strede fasády obnovili zlatený pôvodný erb rodu Maršovských.

V súčasnosti obnovené výstavné priestory na troch podlažiach vytvárajú podmienky na prezentáciu rôznorodých výtvarných disciplín a autorských prehliadok.

 Galérie v Trenčianskom kraji:

Výstavná sieň Art centrum synagóga na Štúrovom námestí v Trenčíne je mestskou galériou. Sídli v priestoroch bývalej neologickej synagógy, ktorá vznikla v roku 1913 podľa projektu berlínskeho architekta Richarda Scheibnera, rodáka z Trenčína. Nesie historizujúce byzantské a maursko-orientálne prvky. Galéria sa zameriava na prezentáciu mladých autorov z regiónu alebo partnerských miest a realizujú sa v nej rôzne multižánrové projekty. Počas leta sa výstavy konajú aj v Mestskej veži.
 

Galéria a kaviareň Vážka na Mierovom námestí v Trenčíne organizuje výstavy umeleckých predmety od rôznych autorov, koncerty, besedy a čítania, Každú stredu je otvorená tvorivá dielňa pre deti pod dohľadom lektorky.
https://sk-sk.facebook.com/VazkaGaleriaAKaviaren
 

Galéria Petra MatejkuNovom Meste nad Váhom je zameraná na život a dielo Petra Matejku a na tvorbu členov skupiny Návraty, ktorí sa narodili v meste a v blízkom okolí alebo ich život a tvorba boli a sú spojené s regiónom.
http://www.msks.sk/
 

Dubnické múzeumDubnici nad Váhom - súčasťou múzea je aj galéria, v ktorej svoje diela prezentujú nielen miestni a regionálni výtvarníci.
http://www.dubnica.sk/mestske-organizacie/dubnicke-muzeum-dubnica-nad-vahom
 

Galéria REGIONART - Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi predstavuje v priestoroch galérie Regionart približne každý mesiac maľby, grafiky, ilustrácie, fotografie i diela tradičného umenia.
www.rkcpd.sk/galeria-regionart-pri-rkc.html?page_id=302
 

Galéria VelvetBojniciach vystavuje tvorbu súčasných slovenských a zahraničných umelcov a ponúka drobné úžitkové umenie - šperky, keramiku, kováčske výrobky a umelecké sklo.
http://velvet.sk
 

MG ART Galéria – súkromná galéria v Považskej Bystrici
www.mgartgaleria.sk
 

Kaštieľ Jasenica – zrekonštruovaný renesančný kaštieľ v Jasenici blízko Považskej Bystrice je miestom pre konferencie, rodinné oslavy a poskytuje i priestor pre výstavy obrazov.   
www.kastieljasenica.sk

 

Otváracie hodiny

Celoročne (okrem pondelkov):
utorok – piatok: 9:00 – 17:00 hod
sobota - nedeľa: 11:00 – 17:00 hod 

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia